Jaki sport spala najwięcej kalorii? Poznaj najlepsze aktywności

Szukasz odpowiedzi na pytanie, jaki sport spala najwięcej kalorii? Niektóre formy aktywności fizycznej potrafią zdziałać prawdziwe cuda w kwestii wydatku energetycznego, a sprinty, pływanie motylkowe czy intensywne treningi HIIT mogą spalić nawet 1 267 kcal na godzinę! Dowiedz się, które sporty pozwolą Ci osiągnąć maksymalne rezultaty w krótkim czasie i jak efektywnie łączyć różne formy treningu, aby zmaksymalizować efekty spalania kalorii.

Jaki sport spala najwięcej kalorii? Poznaj najlepsze aktywności

Który sport spala najwięcej kalorii?

Spalanie kalorii w różnych sportach (kcal/h)
SportSpalanie kalorii (kcal/h)
bieganie 18 km/h (sprint)1267
bieganie 17 km/h1204
bieganie 16 km/h1134
jazda na rowerze ponad 30 km/h1106
nurkując na zatrzymanym oddechu (tempo szybkie)1106
skakanie na skakance1074
bieganie (z prędkością 13 km/h)1074

Sprint przy prędkości około 18 km/h to bardzo wysoki wydatek energetyczny — dla osoby ważącej 70 kg to około 1 267 kcal na godzinę. Bieganie w zakresie 16–18 km/h pozwala spalić między 1 134 a 1 267 kcal na godzinę, a nieco wolniejsze tempo 13–15 km/h daje 938–1 071 kcal/godz. Skakanie na skakance w szybkim rytmie może zbliżyć się do 1 074 kcal na godzinę, natomiast szybka jazda rowerem (powyżej 30 km/h) to około 1 106 kcal/godz. Pływanie motylkowe należy do najbardziej wymagających stylów — to około 966 kcal na godzinę, a szybkie pływanie ogólnie wypada nieco niżej, około 892 kcal/godz.

  • sztuki walki, jak taekwondo, generują około 937 kcal na godzinę,
  • intensywna gra w squash czy inne sporty rakietowe to mniej więcej 840 kcal/godz,
  • wioślarstwo na ergometrze daje szerokie widełki: 546–700 kcal/godz, zależnie od intensywności,
  • trening HIIT jest efektywny czasowo — w 30 minut spalisz zwykle 300–600 kcal, co po przeliczeniu daje rzędy 600–1 000 kcal na godzinę przy bardzo intensywnym wysiłku.

Inne aktywności, takie jak:

  • jazda na rolkach (~683 kcal/godz),
  • trekking z obciążeniem (~637 kcal/godz),
  • narciarstwo klasyczne (~619 kcal/godz),
  • sporty zespołowe typu koszykówka, tenis czy futbol flagowy (~728 kcal/godz),

również znacząco podnoszą wydatek energetyczny. Wszystkie podane wartości opierają się na tabelach MET dla osoby około 70 kg; pamiętaj, że spalanie kalorii rośnie proporcjonalnie do masy ciała. Największy wydatek osiągniesz przy bardzo intensywnych aktywnościach — sprintach (zwłaszcza pod górę), szybkiej jeździe na rowerze, pływaniu motylkowym oraz długich sesjach HIIT.

Jak porównywać spalanie kalorii między sportami?

MET pozwala przeliczyć wysiłek na kilokalorie według wzoru: kcal/godz = MET × masa ciała (kg) × 1,05. Przykład: osoba ważąca 80 kg i wykonująca aktywność o wartości MET 8 spali około 8 × 80 × 1,05 = 672 kcal na godzinę.

Aby porównać spalanie kalorii między różnymi aktywnościami, można postępować tak:

  1. Odszukaj w tabeli wartość MET dla danej czynności.
  2. Przelicz energię, uwzględniając masę i czas: kcal = MET × kg × 1,05 × liczba godzin.
  3. Dla łatwiejszego porównania normalizuj wyniki jako kcal/godz oraz kcal/kg/godz — to pozwala skorygować różnice wagowe.
  4. Weź pod uwagę charakter wysiłku i jego intensywność: trening ciągły różni się od interwałów. W sportach o zmiennej intensywności warto użyć uśrednionego MET albo analizy stref tętna.
  5. Nie zapominaj o efektach pozatreningowych i długofalowych. EPOC (przyspieszony metabolizm po wysiłku) oraz przyrost masy mięśniowej po treningu siłowym wpływają na całkowity wydatek energetyczny.

Aby oszacować go dokładniej:

  • Oblicz podstawową przemianę materii (PPM) np. ze wzoru Mifflin–St Jeor.
  • Pomnóż PPM przez współczynnik aktywności (PAL). Typowe wartości PAL to: 1,2; 1,375; 1,55; 1,725; 1,9.
  • Do otrzymanego CPM (PPM × PAL) dodaj EAT (termogeneza związana z aktywnością) i NEAT (termogeneza niezwiązana z aktywnością) — wtedy masz pełniejszy obraz wydatku energetycznego.

Kilka jakościowych różnic w spalaniu:

  • Trening siłowy sprzyja wzrostowi masy mięśniowej i podnosi PPM — szacunkowo 1 kg mięśnia to około 10–15 kcal dziennie więcej w spoczynku.
  • HIIT daje większy EPOC niż cardio ciągłe; zwykle EPOC to około 6–15% spalonych kcal podczas sesji i może utrzymywać się nawet do 24 godzin.

Ograniczenia i praktyka:

  • Tabele MET i kalkulatory opierają się na wartościach uśrednionych; błąd indywidualny może wynosić około ±10–20%.
  • Dokładniejsze pomiary intensywności dają: monitor tętna, pomiar mocy (w kolarstwie) lub analizator zużycia tlenu, zamiast polegać wyłącznie na MET.
  • Porównując efektywność spalania, trzymaj się tych samych jednostek czasu i przelicz na kg masy ciała, uwzględniając czas trwania, intensywność oraz składniki takie jak NEAT, EAT, PPM i przewidywane zmiany w masie mięśniowej.

Jak intensywność i czas trwania wpływają na spalanie?

Intensywność treningu decyduje o tym, ile kalorii spalamy na minutę, a czas trwania sesji wpływa na całkowity wydatek energetyczny. Dla przykładu: osoba ważąca 70 kg spali w 30 minut intensywnego treningu interwałowego – np. HIIT, sprintów pod górę czy skakanki – podobną liczbę kalorii, co podczas 60–75 minut umiarkowanego biegu.

Bardziej intensywne wysiłki zwiększają efekt EPOC, czyli przyspieszony metabolizm po treningu, co może dodać około 6–15% spalonych kalorii i utrzymywać się nawet do 24 godzin. Krótkie, ostre sesje głównie czerpią energię z glikogenu, natomiast dłuższe formy kardio — takie jak bieganie, szybkie pływanie czy wielogodzinny trekking — coraz bardziej polegają na tłuszczu jako paliwie.

Wybór metody zależy od celu:

  • jeśli chcemy maksymalnego wydatku w krótkim czasie, lepsze będą interwały,
  • gdy priorytetem jest łączny wydatek i wytrzymałość, warto wydłużyć treningi.

W praktyce optymalnym rozwiązaniem bywa miks — intensywne interwały przeplatane dłuższymi sesjami kardio dają i wysokie spalanie na minutę, i większy całkowity wydatek energetyczny.

Jak masa ciała i masa mięśniowa wpływają na spalanie?

Przy tej samej aktywności osoby o większej masie ciała spalają więcej energii. Dla przykładu, ktoś ważący 90 kg wykonując te same czynności co osoba ważąca 60 kg może wydatkować około 250–300 kcal więcej na godzinę — w zależności od intensywności ruchu. Wynika to z większej pracy mechanicznej, którą musi wykonać cięższe ciało, więc podczas aktywności zużycie energii rośnie.

Mięśnie odgrywają tu kluczową rolę: masa beztłuszczowa podnosi podstawową przemianę materii (PPM), ponieważ tkanka mięśniowa ma znacznie wyższy wydatek spoczynkowy niż tłuszcz — nawet 2–3 razy większy. Przez to całkowita przemiana materii (CPM) przy tym samym poziomie aktywności (PAL) będzie wyższa u osoby z większą masą mięśniową.

Dodatkowo ruchy wykonywane poza treningiem — czyli NEAT — sumują się do CPM; ludzie z większą masą mięśniową często mogą być bardziej aktywni i utrzymywać wyższe NEAT, co daje dodatkowo około 100–400 kcal dziennie, zależnie od trybu życia.

W praktyce oznacza to, że trening siłowy pomaga poprawić efektywność spalania przez zwiększenie masy mięśniowej i utrzymanie siły nawet przy deficycie kalorycznym. Zachowanie mięśni ogranicza spadek PPM podczas redukcji tłuszczu, co wpływa korzystnie na długoterminowe tempo spalania.

Planując dietę i aktywność warto brać pod uwagę indywidualne wartości PPM, CPM i PAL oraz regularnie monitorować wagę i skład ciała. Najskuteczniejsze podejście to połączenie treningu siłowego z umiarkowanym deficytem energetycznym i utrzymywaniem NEAT — w ten sposób minimalizuje się utratę masy mięśniowej i maksymalizuje efektywność spalania.

Jak obliczyć spalanie kalorii w praktyce?

Aby szybko oszacować wydatki energetyczne, skorzystaj ze wzoru:

kcal/min = (MET × masa ciała (kg) × 3,5) / 200.

W praktyce postępuj tak:

  1. najpierw znajdź wartość MET dla danej aktywności w odpowiedniej tabeli,
  2. następnie podstaw swoją wagę i policz liczbę kalorii spalanych na minutę,
  3. na koniec pomnóż wynik przez czas trwania ćwiczenia, aby otrzymać całkowity wydatek energetyczny.

Przykład: bieganie w tempie około 13 km/h ma MET ≈ 12,8. Dla osoby ważącej 70 kg obliczenia wyglądają następująco:

kcal/min = (12,8 × 70 × 3,5) / 200 ≈ 15,7 kcal/min.

W 30 minut to około 471 kcal (można zaokrąglić do 470 kcal).

Gdy nie masz dostępu do tabel MET, użyj prostego przeliczenia proporcjonalnego. Jeśli tabela podaje X kcal/godz dla 70 kg, to dla innej masy ciała:

kcal/godz = X × (masa ciała / 70).

To szybki sposób na adaptację wartości bez szukania MET. Pamiętaj o dodatkowych czynnikach:

  • przy bardzo intensywnych treningach uwzględnij 6–15% więcej kalorii z powodu EPOC (przyspieszonego metabolizmu po wysiłku),
  • osoby z większą masą mięśniową mają też wyższe PPM — każdy dodatkowy kilogram mięśnia zwiększa spoczynkowe zapotrzebowanie o około 10–15 kcal dziennie.

Narzędzia typu smartwatche i kalkulatory online przyspieszają obliczenia, ale wynik zawsze obarczony jest indywidualnym błędem rzędu ±10–20%.

Jeśli planujesz deficyt kaloryczny, policz najpierw PPM (np. metodą Mifflina–St Jeora), a potem CPM jako PPM × PAL. Odejmij pożądaną liczbę kalorii od CPM, ale uwzględnij rzeczywisty wydatek z treningów (EAT) — nie pomijaj go.

Przykład: jeśli CPM to 2500 kcal, a chcesz deficyt 500 kcal, cel dzienny wynosi 2000 kcal. Jeżeli trening spala dodatkowe 400 kcal, całkowity bilans uwzględniający aktywność będzie o te 400 kcal niższy.

Korzystaj z tabel MET, kalkulatorów, zapisów z treningów i monitorów tętna. Monitoruj tempo utraty wagi przez 2–4 tygodnie i w razie potrzeby koryguj założenia — nie polegaj na jednym pomiarze.

Czy HIIT daje lepsze spalanie niż cardio?

Porównanie spalania kalorii: HIIT vs Cardio
Rodzaj treninguSpalanie kalorii (kcal/godzinę)Dodatkowe korzyści
Trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT)600-1000Utrzymuje efekt spalania do 24h po treningu, angażuje wiele grup mięśniowych
Bieganie (umiarkowane tempo)500-600Bardziej dostępne i bezpieczne
Skakanie na skakance667-990Angażuje różne partie mięśni
Jazda na rowerze (intensywna)600-800Może zbliżyć się do wyników HIIT (w terenie górzystym)
Intensywne pływanie400-500Brak obciążenia stawów
Zajęcia fitness (zumba, aerobik)300-500Poprawa koordynacji i samopoczucia

Metaanalizy wskazują, że przy takim samym całkowitym wydatku energetycznym utrata tłuszczu jest zbliżona zarówno podczas treningu interwałowego (HIIT), jak i treningu ciągłego (cardio). Różnice pojawiają się jednak w czasie potrzebnym na osiągnięcie tego wydatku oraz w rodzajach adaptacji metabolicznych i wydolnościowych. Przykładowo:

  • trzy sesje HIIT po 25 minut spalające po ~300 kcal dają razem około 900 kcal tygodniowo, a uwzględniając potreningowy efekt (kilkadziesiąt kcal) suma zbliża się do ~1 000 kcal,
  • trzy godziny cardio po 60 minut, przy spalaniu ~450 kcal na sesję, to około 1 350 kcal tygodniowo — więcej energii, ale kosztem większego czasu treningowego.

Innymi słowy, cardio daje większą objętość energetyczną przy dłuższym wysiłku, podczas gdy HIIT pozwala szybciej uzyskać podobny efekt. Zalet HIIT jest kilka:

  • poprawia VO2max przy niższej objętości treningowej (co potwierdzają liczne przeglądy),
  • sprzyja szybszym adaptacjom metabolicznym i zwiększa wrażliwość na insulinę,
  • pomaga zachować masę mięśniową w warunkach deficytu kalorycznego.

Trening ciągły z kolei daje większą objętość pracy, rozwija wytrzymałość tlenową, jest łatwiejszy do skontrolowania pod kątem przeciążenia przy umiarkowanej intensywności i zwykle lepiej nadaje się dla osób dopiero zaczynających przygodę z ruchem. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i regenerację:

  • HIIT warto ograniczyć do 1–3 sesji tygodniowo, zostawiając 48–72 godziny na odpoczynek po intensywnym wysiłku,
  • początkujący powinni zaczynać od krótszych interwałów (np. 15–30 s pracy z 30–60 s przerwy) lub przyjąć stosunek pracy do odpoczynku 1:2,
  • kontroluj intensywność za pomocą tętna lub skali RPE — w fazie pracy celuj w ~85–95% HRmax, w przerwach obniż do ~40–60% HRmax.

Osoby z problemami stawowymi lub kardiologicznymi powinny rozważyć preferowanie umiarkowanego treningu ciągłego. Praktyczne wskazówki: wybierz HIIT, gdy brakuje ci czasu i zależy ci na szybkich poprawach wydolności i metabolizmu; sięgnij po dłuższe cardio, gdy priorytetem jest wysoki tygodniowy wydatek energetyczny i rozwój wytrzymałości. Optymalny plan często łączy obie formy — na przykład 1–3 sesje HIIT i 2–4 treningi cardio o umiarkowanej intensywności w tygodniu — z uwzględnieniem regeneracji i aktualnego poziomu sprawności.

Jak łączyć cardio i trening siłowy przy odchudzaniu?

Jak łączyć cardio i trening siłowy przy odchudzaniu?

Trening siłowy podnosi podstawową przemianę materii, bo zwiększa masę mięśniową. Cardio i HIIT z kolei podnoszą bezpośredni wydatek energetyczny i wywołują efekt EPOC, czyli dodatkowe spalanie po zakończeniu wysiłku. Najważniejszym warunkiem utraty tkanki tłuszczowej pozostaje jednak deficyt kaloryczny. Trening wpływa więc zarówno na skład ciała, jak i na tempo redukcji tłuszczu. Przykładowe tygodniowe plany treningowe:

  • Plan A (równowaga): 3 treningi siłowe i 2 sesje cardio, w tym jedna HIIT; w siłowym stawiaj na ćwiczenia wielostawowe, a cardio wykonuj 30–45 minut umiarkowanego wysiłku.
  • Plan B (szybsze efekty): 2 sesje siłowe i 3 kardio (2x HIIT oraz 1 dłuższe cardio 45–60 minut).
  • Plan C (utrzymanie siły): 4 treningi siłowe (w tym raz w tygodniu obwód z odważnikami) oraz 1–2 lekkie sesje cardio regeneracyjnego.

Gdy robisz dwie sesje w ciągu dnia, zadbaj o ich kolejność i przerwy. Jeśli priorytetem jest siła, zacznij od treningu siłowego — pozwoli to na większe obciążenia i lepszą adaptację mięśni. Gdy zależy Ci na wydolności, zacznij od cardio. Między sesjami staraj się zostawić 6–12 godzin przerwy; krótkie cardio do 20 minut można dołożyć jako „finisz” po siłowym. Przykładowa struktura sesji siłowej:

  • Ciężar/siła: 3–5 serii po 3–6 powtórzeń, przerwy 2–3 minuty.
  • Hypertrofia: 3–4 serie po 8–12 powtórzeń, przerwy 60–90 sekund.
  • Obwód z odważnikami: 3–4 obwody po 8–12 ćwiczeń z krótkimi przerwami — przy wysokiej intensywności spalanie może wynosić około 266–560 kcal na godzinę.

Zasady dotyczące HIIT i cardio:

  • HIIT: 10–30 minut aktywnej pracy (np. interwały 15–30 s intensywnie, 30–90 s odpoczynku). EPOC zwykle dodaje około 6–15% do spalonych kalorii.
  • Cardio ciągłe: 30–60 minut umiarkowanego tempa dla większej objętości energetycznej.
  • Limit intensywności: trzy bardzo intensywne sesje tygodniowo to maksimum przy dobrej regeneracji; częściej zwiększa ryzyko przetrenowania.

Regeneracja i objętość treningu:

  • Mięśnie tej samej grupy potrzebują 48–72 godzin odpoczynku po ciężkim treningu siłowym.
  • Po intensywnym HIIT proponowane jest 48–72 godzin przerwy przed kolejną podobnie wymagającą sesją.
  • Monitoruj sen i poziom zmęczenia — spadek siły lub przewlekłe zmęczenie to sygnały, by zmniejszyć obciążenie.

Odżywianie i nawodnienie:

  • Deficyt 300–500 kcal dziennie sprzyja bezpiecznej utracie masy.
  • Białko: 1,6–2,2 g/kg masy ciała dziennie, rozłożone na 3–4 posiłki, pomaga utrzymać mięśnie.
  • Węglowodany: 2–5 g/kg w zależności od objętości treningu; większa podaż przed intensywnymi sesjami poprawi wydajność.
  • Nawodnienie: orientacyjnie 30–35 ml/kg masy ciała dziennie, więcej przy silnym poceniu się.

Progresja i monitorowanie:

  • Zwiększaj obciążenia o 2–5% co 1–2 tygodnie lub dodawaj jedną serię/ćwiczenie co 2–3 tygodnie.
  • Mierz postępy co 2–4 tygodnie: siłę (np. przysiad, martwy), obwody i skład ciała.
  • Jeśli utrata masy gwałtownie spada albo siła spada, zmniejsz deficyt o 100–200 kcal lub ogranicz objętość cardio.

Praktyczne wskazówki:

  • Trening siłowy traktuj jako fundament redukcji; cardio wykorzystuj do zwiększenia wydatku i urozmaicenia planu.
  • Wprowadź obwody z odważnikami raz w tygodniu, żeby połączyć spalanie z bodźcem siłowym.
  • Modyfikuj plan co 4–8 tygodni, kierując się wynikami i poziomem regeneracji.

Dowody naukowe: przeglądy i metaanalizy pokazują, że przy równym całkowitym wydatku energetycznym utrata tłuszczu jest zbliżona, ale trening siłowy lepiej chroni mięśnie i podnosi PPM, natomiast HIIT daje większą efektywność czasową dzięki EPOC.

Jak bezpiecznie zwiększyć intensywność treningu?

Jak bezpiecznie zwiększyć intensywność treningu?

Zacznij od drobnych, łatwych do zmierzenia zmian. Przykładowo:

  • zwiększaj tempo o 0,5 km/h co 7–14 dni,
  • dodawaj pochylenie o 0,5–1% co 1–2 tygodnie,
  • przy interwałach wydłużaj fazę pracy o 5–10 sekund lub dorzucaj 1–2 powtórzenia co 7–14 dni.

W treningu siłowym podnoś ciężar stopniowo — o 1–2,5 kg dla górnej części ciała i 2,5–5 kg dla nóg — albo najpierw dokładaj 1–2 powtórzenia, zanim zwiększysz obciążenie. Wprowadź rutynę przygotowawczą przed każdą intensywną sesją. Kilka minut dynamicznej rozgrzewki (8–12 min), np. lekki bieg, wymachy czy aktywacja pośladków, oraz 5–8 minut ćwiczeń mobilności znacząco poprawią mobilność i zmniejszą ryzyko kontuzji. Pamiętaj: technika ma pierwszeństwo — popraw formę zanim przyspieszysz tempo lub dorzucisz ciężar. Zaplanuj strukturę tygodnia tak, by balansować wysiłek i regenerację. Maksymalnie 1–3 bardzo intensywne sesje (sprinty pod górę, HIIT) w tygodniu, resztę dni przeznacz na siłownię, umiarkowane cardio (np. nordic walking, spacer) lub odpoczynek. Po ciężkiej jednostce daj sobie co najmniej 48 godzin lżejszej aktywności lub pełnego wypoczynku. Monitoruj zarówno obiektywne, jak i subiektywne wskaźniki postępu. Używaj tętna (70–85% HRmax przy umiarkowanym wysiłku, 85–95% HRmax podczas interwałów), skali RPE (8–9/10 dla mocnych sesji, 3–5/10 dla regeneracyjnych) oraz sygnałów regeneracji — spoczynkowe tętno, nastrój, moc w kluczowych ćwiczeniach. Jeśli spoczynkowe tętno wzrośnie o ~5 uderzeń przez 3 dni, rozważ obniżenie intensywności.

Dostosuj progresję do rodzaju aktywności:

  • Bieganie: zwiększaj objętość o około 10% tygodniowo i dodawaj krótkie sprinty pod górę (6–10 × 20–30 s) raz w tygodniu,
  • Rower/ergometr: podnoś moc o 10–20 W co 1–2 tygodnie w sesjach progresywnych,
  • Schody: dodawaj 1–3 piętra lub dokładaj obciążenie (np. plecak) co 1–2 tygodnie,
  • Trening siłowy: najpierw uzupełnij powtórzenia do zaplanowanego zakresu, potem zwiększ ciężar; rozważ progresję liniową albo falową w cyklach 4–6 tygodni.

Nie zapominaj o odżywianiu i nawadnianiu, które powinny rosnąć wraz z obciążeniem. Przed treningiem uzupełnij węglowodany (0,3–0,5 g/kg 30–60 min przed), a po wysiłku zjedz białko (0,25–0,4 g/kg w ciągu 1–2 godz.). Nawadniaj się już dwie godziny przed — 400–600 ml płynów — i podczas intensywnej pracy uzupełniaj co 15–20 min po 150–250 ml. Po treningu rekompensuj straty płynów proporcjonalnie do utraty masy (ok. 1–1,5 l na kg straty). Bądź czujny na sygnały alarmowe. Ostry ból stawów, gorączka, zawroty głowy, uczucie niestabilności czy ciągły spadek mocy to powody, by zatrzymać progresję i zasięgnąć porady specjalisty. Stosuj stopniowe zwiększanie obciążeń zamiast gwałtownych skoków i włączaj ćwiczenia prewencyjne — stabilizację barków, ochronę kolan oraz wzmacnianie korpusu.

Prosty 8-tygodniowy mikroplan dla początkujących do średniozaawansowanych:

  • Tygodnie 1–2: 3 × 30 min umiarkowanego cardio i 2 pełne sesje siłowe z naciskiem na technikę,
  • Tygodnie 3–4: zamień jedną sesję cardio na 6 × 20 s sprinty pod górę, dodaj 1–2 kg do podstawowych ćwiczeń siłowych,
  • Tygodnie 5–6: zwiększ sprinty do 8 × 25 s, podnieś obciążenia dolne o 2,5–5 kg; zachowaj przynajmniej jeden dzień aktywnej regeneracji,
  • Tygodnie 7–8: wprowadź 1 sesję HIIT (10–15 min efektywnej pracy) oraz 1 dłuższe cardio 40–60 min; stabilizuj dalej progresję ciężarów.

W przypadku chorób przewlekłych, urazów lub wątpliwości skonsultuj plan z lekarzem lub certyfikowanym trenerem. Stopniowa, mierzalna progresja połączona z dobrą techniką, odżywianiem i monitorowaniem zmniejsza ryzyko kontuzji i maksymalizuje adaptację.

Anna Rutkowska

Redaktorka naczelna

Redaguje Ann Zdrowie — hasła o diecie, diagnostyce laboratoryjnej i zdrowiu psychicznym, pisane językiem zrozumiałym bez studiów.